Forum Forum Ś.P klasy H Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
PKP - Czyli zmora na Historii
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ś.P klasy H Strona Główna -> Życie w szkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Damian
Administrator
PostWysłany: Pią 12:01, 30 Wrz 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 539
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła -> Zamoście -> Malczewskiego

Mieszko I (ok. 922-992).

Pierwszy historycznie udokumentowany władca Polski z dynastii Piastów. Zjednoczył kilka plemion zachodniej Słowiańszczyzny pod swoją władzą książęcą. W celu umocnienia tworzonej państwowości przyjął w 966 r. chrzest. Przez ten akt państwo Mieszka weszło w ówczesny europejski system polityczny, nawiązane zostały stosunki z ówczesnymi potęgami - z papiestwem i z cesarstwem. Chrzest przyjęty został z Czech, wraz z małżeństwem z czeską księżniczką Dobrawą. Po jej śmierci Mieszko poślubił Odę, córkę margrabiego Dytrycha. Prowadził wojny z Marchią Wschodnią i z Czechami. Umierając podzielił państwo między syna pierworodnego Bolesława i synów urodzonych z małżeństwa z Odą.

Bolesław Chrobry (ok. 967-1025).

Pierworodny syn Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy wygnał z kraju - po śmierci ojca - jego drugą żonę Odę wraz z przyrodnim rodzeństwem i przywrócił jedność państwa. Myśląc o koronie królewskiej, rozwijał kontakty z papiestwem i cesarstwem. W 999 r. doprowadził do kanonizacji biskupa Wojciecha, zamordowanego przez Prusów w trakcie prac misyjnych, i spowodował utworzenie w 1000 r. pierwszej w młodym państwie metropolii (arcybiskupstwa). Jej siedzibą stała się stolica kraju - Gniezno. W tymże roku, w Gnieźnie, doszło do wizyty mającej wielkie znaczenie polityczne dla pozycji państwa Bolesława. Gościem był sam cesarz Otton III, podejmowany z wielką gościnnością i przepychem. W wojnach zarówno z zachodnimi, jak i ze wschodnimi sąsiadami uzyskał Bolesław znaczne nabytki terytorialne. Na zachodzie Milsko i Łużyce. Na wschodzie Grody Czerwieńskie. Upragniona koronacja nastąpiła w ostatnim roku jego życia w 1025.

Mieszko II (990-1034).

Został królem z woli wielkiego ojca Bolesława Chrobrego, mimo że był młodszym synem. Ojciec także zarządził jego małżeństwo z Rychezą, siostrzenicą cesarza Ottona III w 1013 r. Bracia Mieszka, starszy Bezprym oraz młodszy Otton, nie pogodzili się z decyzją ojca, a w swej walce przeciwko Mieszkowi uzyskali poparcie koalicji niemiecko-ruskiej. Za jego panowania Czesi zajęli Morawy, Niemcy - Łużyce, Duńczycy - Pomorze, Rusini - Grody Czerwieńskie. Rycheza opuściła kraj potajemnie, zabierając do Niemiec insygnia królewskie. Niedawno zbudowane państwo znalazło się w stanie rozkładu. W 1033 r. Mieszko uznaje zwierzchnictwo cesarza i zrzeka się korony i tytułu królewskiego. Po śmierci Mieszka na ziemiach polskich wybuchła wojna domowa. Mieszko pozostawił syna Kazimierza (Odnowiciel) i dwie córki

Kazimierz Odnowiciel (1016-1058).

Po śmierci Mieszka II w kraju trwała nadal anarchia. Jego syn Kazimierz nie był w stanie przejąć pełni władzy, a w 1037 r. został nawet wygnany przez zbuntowanych możnowładców. Wkrótce potem książę czeski Brzetysław najechał ziemie polskie, złupił Poznań i Gniezno, skąd wywiózł relikwie św. Wojciecha, patrona państwa, a następnie zagarnął Śląsk. W tych dramatycznych okolicznościach powrót Kazimierza nie wywołał większych oporów i książę zabrał się z dużym powodzeniem do odbudowy państwa oraz podnoszenia kraju z upadku gospodarczego i cywilizacyjnego. Kazimierz odzyskał Śląsk i przyłączył Mazowsze. Wobec zniszczenia Wielkopolski i jej starych grodów Poznania i Gniezna, Kazimierz przeniósł stolicę do Krakowa.

Bolesław Śmiały (1039-1081).

Najstarszy syn Kazimierza Odnowiciela koronował się w 1076 r., po osiemnastu latach piastowania władzy książęcej, dzięki aktywnej polityce popierania papiestwa w sporze z cesarzem Henrykiem IV. Legaci papiescy ustanowili ponownie metropolię w Gnieźnie oraz kolejne bikupstwo w Płocku obok istniejących w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Bolesław prowadził ustawiczne wojny, ingerując m. in. w spory dynastyczne na Węgrzech i Rusi. Starał się trzymać kraj żelazną ręką, co powodowało wiele niezadowolenia, którego wyrazicielem stał się biskup krakowski Stanisław Szczepanowski. Król skazał biskupa na śmierć za zdradę, co doprowadziło do udzielenia mu ekskomuniki i do buntu możnowładztwa. Bolesław uciekł na zaprzyjaźnione Węgry w 1079 r. i tam po paru latach zmarł.

Władysław Herman (1079-1102).

Po ucieczce Bolesława Śmiałego możnowładcy wynieśli na tron krakowski młodszego syna Kazimierza Odnowiciela. Władysław ożenił się z córką cesarza i oparł politykę na porozumieniu z krajami niemieckimi i Czechami, uznając prawa tych ostatnich do Śląska. Władysław Herman nie był władcą aktywnym, faktyczną władzę skupił w swoich rękach wojewoda Sieciech. Wywołało to niezadowolenie możnowładców, którzy zaczęli popierac synów panującego - Zbigniewa, a później Bolesława. W 1097 r. doprowadziło to do ostrego konfliktu, w wyniku czego doszło do podziału kraju. Synowie Zbigniew i jego młodszy brat Bolesław Krzywousty otrzymują dziedziczne dzielnice. Władysław Herman nie koronował się na króla, gdyż uznawał zwierzchność cesarstwa.

Bolesław Krzywousty (1085-1138).

Po śmierci ojca Bolesław toczył walkę o władzę z bratem przyrodnim Zbigniewem. W miarę utrwalania swojej władzy odnosił kolejne sukcesy wojenne i terytorialne. Walka z cesarzem, Henrykiem V, po wielu dramatycznych epizodach, zakończyła się przegraną wojsk cesarskich w bitwie pod Wrocławiem. Bolesław podbijał Pomorze, prowadząc tam jednocześnie akcje misyjne. Zdobył Pomorze Gdańskie i uzyskał zwierzchnictwo nad Pomorzem Szczecińskim. Jego imponujące sukcesy osłabia jednak ostatni akt polityczny regulujący sprawę następstwa tronu. A mianowicie w swym testamencie Bolesław podzielił państwo między trzech pełnoletnich synów, tworząc co prawda instytucję księcia zwierzchniego - seniora. W ten sposób rozpoczął sie okres tzw. rozbicia dzielnicowego, który trwał około 200 lat.

Władysław Wygnaniec (1105-1159).

Najstarszy syn Bolesława Krzywoustego został pierwszym księciem zwierzchnim w myśl testamentu ojca. Obok Śląska, który stał się jego dzielnicą dziedziczną, objął dzielnicę senioralną z Krakowem i Gnieznem. Dążył do przywrócenia jedności państwa, szukając sojuszników. W 1146 r. uzyskał poparcie ze strony cesarza Konrada III i wystąpił zbrojnie przeciw braciom, nie odniósł jednak sukcesu i został wygnany. Schronił się w Niemczech. W 1157 r. doprowadził do najazdu cesarza Fryderyka Barbarossy na ziemie polskie, ale na tron senioralny już nie powrócił. Zapoczątkował linię Piastów śląskich.

Bolesław Kędzierzawy (1125-1173).

W myśl testamentu ojca Bolesława Krzywoustego objął księstwa mazowieckie i kujawskie. Po wygnaniu starszego brata Władysława przejął tron krakowski i władzę seniora. Musiał stale zabiegać o jej utrzymanie, gdyż Władysław dążył do powrotu na stolicę krakowską, szukając sojuszników w papieżu i w krajach niemieckich. W 1148 r. do Polski przybywa legat papieski Gwido. Próbuje namówić książąt dzielnicowych do ponownego uznania władzy wygnanego Władysława. Bolesław został pokonany przez cesarza Fryderyka Barbarossę i zmuszony do złożenia mu hołdu w 1157 r. i zapłacenia wysokiej kontrybucji. Władysław Wygnaniec nie powrócił mimo to do Krakowa, lecz Bolesław musiał oddać jego synom Śląsk w 1163 r. Za rządów tego władcy Polska straciła Pomorze.

Mieszko Stary (1126-1202).

Na podstawie testamentu ojca został księciem Wielkopolski. Po śmierci brata, Bolesława Kędzierzawego, objął dzielnicę senioralną krakowską, stając się księciem zwierzchnim. Również Mieszko dążył do poszerzenia zakresu swej władzy. Spotkało się to z niezadowoleniem, a z czasem z jawnym buntem możnowładców. W wyniku buntu w 1177 r. tron krakowski otrzymał Kazimierz Sprawiedliwy. Mieszko nie pogodził się z takim obrotem sprawy i uparcie dążył do powrotu na tron krakowski. Rządy na kilka lat odzyskał, sprawując władzę w imieniu małoletniego Leszka Białego, syna tegoż samego Kazimierza, który wyparł Mieszka z Krakowa.

Kazimierz Sprawiedliwy (1138-1194).

Najmłodszy syn Bolesława Krzywoustego. Pominięty w testamencie ojca, był zapewne pogrobowcem. Własną dzielnicę otrzymał dopiero po swoim bracie Henryku księciu sandomierskim. W 1177 r. bunt możnowładców przeciw Mieszkowi Staremu wyniósł go na stolicę krakowską i Kazimierz stał się księciem zwierzchnim. W 1186 r. objął księstwo mazowieckie i kujawskie. Dążył do uzyskania poparcia Kościoła i w związku z tym na zjeździe w Łęczycy w 1180 r. nadał Kościołowi w Polsce liczne przywileje. W zamian za to uzyskał zgodę na dziedziczenie dzielnicy krakowskiej dla swych potomków. Po jego nagłej śmierci osiem lat trwały walki o tron krakowski.

Władysław Laskonogi (ok. 1165-1231).

Syn Mieszka Starego, tron krakowski objął po śmierci ojca, książę gnieźnieński i poznański. Możnowładcy opowiadali się jednak w większości za Leszkiem Białym księciem sandomierskim, synem Kazimierza Sprawiedliwego. Władysław został wygnany z Krakowa, a Leszek objął dzielnicę senioralną. Władysław nie pogodził się z przegraną i dążył do odzyskania dzielnicy krakowskiej, mając oparcie w Wielkopolsce. Wkrótce po śmierci Leszka cel ten osiągnął, jednakże został ponownie wygnany, tym razem przez panującego na Mazowszu księcia Konrada, który jako brat Leszka Białego zgłaszał pretensje do dziedzictwa. Po tej klęsce utracił rownież Wielkopolskę. Schronił się na Śląsku, gdzie swe dzielnice zapisał w testamencie goszczącemu go księciu Henrykowi Brodatemu.

Leszek Biały (ok. 1186-1227).

Syn Kazimierza Sprawiedliwego, książę sandomierski Leszek pretendował do przejęcia stolicy senioralnej w Krakowie po swym ojcu, mając początkowo za głównego rywala Mieszka Starego, brata Kazimierza. Osadził się ostatecznie na tronie krakowskim w 1202 r. Leszek dążył do opanowania Rusi Halickiej, do której mieli pretensje także Węgrzy, nie odniósł jednak sukcesów. Zginął tragicznie pod Gąsawą, na Pomorzu, gdzie spotkał się na zjeździe z Władysławem Laskonogim i Henrykiem Brodatym. Stało się to w trakcie ucieczki spowodowanej nieoczekiwaną napaścią księcia Pomorza Gdańskiego Świętopełka.

Henryk Brodaty (1163-1238).

Henryk był pierwszym dzierżycielem tronu krakowskiego, który wywodził się z linii Piastów śląskich. Troszczył się o rozwój gospodarczy kraju, popierał lokację miast i wsi, rozwój górnictwa, przeprowadził reformę monetarną. Był księciem wrocławskim, a w latach 1228-1229 oraz od 1234 r. władał dzielnicą senioralną. Dążył do ponownego zjednoczenia ziem polskich, co postawiło go w ostrym konflikcie z Konradem Mazowieckim, który uprzednio wyparł z Krakowa Władysława Laskonogiego. Testament Laskonogiego dał Henrykowi podstawę do opanowania części Wielkopolski. Jednakże celu głównego - zjednoczenia ziem polskich - nie osiągnął. Jego syn Henryk Pobożny poległ w 1241 r. pod Legnicą w czasie pierwszego, groźnego dla Zachodu, najazdu Mongołów.

Bolesław Wstydliwy (1226-1279).

Bolesław, książę sandomierski był synem Leszka Białego. Pretensje dynastyczne do dzielnicy krakowskiej zrealizował w 1243 r., odnosząc zwycięstwo nad Konradem Mazowieckim. Jego panowanie przypadło jednak na okres nie sprzyjający szerszym zamierzeniom - ziemie sandomierska i krakowska zostały dotknięte wielkim najazdem Mongołów, atakowane były także przez Rusinów. W polityce zagranicznej opierał się na sojuszu z Węgrami, utrwalonym małżeństwem z córką króla Węgier Beli IV, Kingą. Zmarł bezpotomnie.

Leszek Czarny (1241-1288).

Syn księcia kujawskiego, brat Władysława Łokietka. Nie mając własnego potomstwa, Bolesław Wstydliwy postanowił zapisać tron krakowski księciu łęczyckiemu i sieradzkiemu, Leszkowi. Tym razem obeszło się bez walk o dzielnicę senioralną. Leszek Czarny powrócił do planów zjednoczenia ziem polskich, szukając poparcia mieszczaństwa i tłumiąc bunty możnowładców. I on jednak upragnionego celu nie osiągnął. Na rok przed jego śmiercią nastąpił trzeci najazd Mongołów, przed którym Leszek ratował się ucieczką na Węgry. Mongołowie podeszli aż pod Kraków, miasta jednakże nie zdobyli. Po jego śmierci rozpoczęły się długoletnie walki o tron krakowski.

Przemysł II (1257-1296).

Książę poznański. Śladem wielu poprzedników dążył do odbudowy państwa polskiego. W 1290 r. zawarł układ z bliskim śmierci księciem krakowskim Henrykiem Probusem, starającym się u papieża o koronę, na podstawie którego zajął dzielnicą krakowską. Został jednak pokonany i usunięty przez Wacława II czeskiego i dalsze swe staranie oparł o Wielkopolskę. Działania jego popierał wybitny mąż stanu, arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. W 1294 r. Przemysł przyłączył do swych krain Pomorze Gdańskie, a w 1295 r. koronował się w starej stolicy, Gnieźnie, na króla Polski. Odnowienie godności królewskiej po blisko 200 latach miało duże znaczenie w dążeniach do zjednoczenia państwa polskiego. W niecały rok później został zamordowany prawdopodobnie za sprawą wrogich mu rodów, przy inspiracji ze strony Marchii Brandenburskiej.

Wiecej na [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Pią 12:30, 30 Wrz 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 598
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła

I to wszystko musimy umieć?

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Pią 12:30, 30 Wrz 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 598
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła

Nie ja chyba nie wyrobie ://///!!!!!!!!!!!!!!! (zaczyna się ostre kucie)

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michał
Gość
PostWysłany: Pią 12:48, 30 Wrz 2005 Powrót do góry






Mowiłem juz ze mieszko 1 się nie liczy bo nie był krolem ehhhh paru innych chyba tez:P.
Koulikov
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Sob 8:33, 01 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 378
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Osiek

To na 100% jest to?!? To wszystko trzeba umiec?!?

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michał
Gość
PostWysłany: Sob 9:03, 01 Paź 2005 Powrót do góry






Nie wszystkich paru trzeba odjąć.
Koulikov
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Sob 9:07, 01 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 378
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Osiek

Czyli trzeba to poprawic. Bo teraz juz nie wiem co mamy umiec a co nie. Ilu powinno byc tych krolow? I jakich nie powiino tam byc? A moze jeszcze kogos brakuje? OMG ale z tym problemow ... :(

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michał
Gość
PostWysłany: Sob 9:13, 01 Paź 2005 Powrót do góry






Sam niewiem dokladnie jakich tam byc nie powinno ale wystarczy przeczytac pod ich nazwami czy byli królami czy też nie .
Olas:)
Stały Bywalec
PostWysłany: Sob 10:09, 01 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 193
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła

booozeeeee to co ja mam sie w koncu nauczyc?? jak mieskzo 1 nie był krolem<lol2> ja sie chyba wcale nie ucze bo mi wszyscy mieszaja!!!!! masakra!!!! :shock:

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Koulikov
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Sob 10:23, 01 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 378
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Osiek

Mam nadzieje ze jeszcze dzis znajdzie sie tu PEWNY na 100% pkp. Jesli nie to mam(y) przechlapane albo i gorzej...

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Sob 11:34, 01 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 598
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła

nie no to kto ma poprawne PKP?? Ja nie wyrobie !!!!!!!!!!!!!!!

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michał
Gość
PostWysłany: Nie 3:25, 02 Paź 2005 Powrót do góry






Piastowie
1025-1025 – Bolesław I Chrobry
1025-1031 – Mieszko II
1076-1079 – Bolesław II Śmiały
1295-1296 – Przemysł II
Przemyślidzi
1300-1305 – Wacław II
Piastowie
1320-1333 – Władysław I Łokietek
1333-1370 – Kazimierz III Wielki
Andegawenowie
1370-1382 – Ludwik Węgierski
1384-1399 – Jadwiga
Jagiellonowie
1386-1434 – Władysław II Jagiełło
1434-1444 – Władysław III Warneńczyk
1447-1492 – Kazimierz IV Jagiellończyk
1492-1501 – Jan Olbracht
1501-1506 – Aleksander Jagiellończyk
1506-1548 – Zygmunt I Stary
1530-1572 – Zygmunt II August
królowie elekcyjni
1574-1575 – Henryk Walezy
1576-1586 – Stefan Batory
1587-1632 – Zygmunt III Waza
1633-1648 – Władysław IV Waza
1649-1668 – Jan II Kazimierz
1669-1673 – Michał Korybut Wiśniowiecki
1676-1696 – Jan III Sobieski
1697-1706 – August II Mocny
1705-1712 – Stanisław Leszczyński
1709-1733 – August II Mocny (ponownie)
1733-1736 – Stanisław Leszczyński (ponownie)
1734-1763 – August III Sas
1764-1795 – Stanisław August Poniatowski
Aleksander I (1801-1825), król polski 1815-1825
Mikołaj I (1825-1855), król polski 1825-1831







To powinno byc dobrze ;p
Koulikov
Respekt Dla Tej Osoby
PostWysłany: Nie 3:29, 02 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 378
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Osiek

"Powinno" ??? Trzeba wiedziec na pewno. Mam troche podobny PKP ale bez niektorych krolow ktorych ty wypisales. Kazdy ma inny i jak tu wiedziec czego sie nauczyc. 100% to jest to?

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michał
Gość
PostWysłany: Nie 5:19, 02 Paź 2005 Powrót do góry






Ale mi sie jednak zdaje że to moje jest na 100% dobrze poniewaz sciagnełem to ze strony w której jest wyraznie napisane ze sa to Królowie polski dla nie dowiarków dadaje link ;p. [link widoczny dla zalogowanych]ól_Polski
Dobrusia
Kujon
PostWysłany: Nie 5:55, 02 Paź 2005 Powrót do góry


Dołączył: 23 Wrz 2005

Posty: 287
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piła

Tak, ja mam taki sam PKP jak Michał, i się z niego uczę.
tylko mam jeszcze dodane, że
Henryk Walezy był z Francji
Zygmunt III Waza z Szwecji
Władysław IV Waza z Szwecji
Jan II Kazimierz z Szwecji
August II Mocny sas z Saksonii tak samo jak August III

Olas :arrow: No pewnie, że Mieszko I nie był królem :P Był pierwszym władcą, ale przecież koronowany nie był.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ś.P klasy H Strona Główna -> Życie w szkole Wszystkie czasy w strefie GMT - 4 Godziny
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare